Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 500-300-669

Email.: biuro@4felgi.pl

Do darmowej dostawy: 5 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak czytać oznaczenia nośności felg?
Jak czytać oznaczenia nośności felg?

Aby określony układ działał efektywnie i bezproblemowo, konieczne jest stworzenie go na bazie starannie dobranych, właściwych elementów, które wyróżniają się odpowiednimi parametrami. Podobna zasada stosowana jest przy dobieraniu felg samochodowych. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest sprawdzenie oznaczeń zapisanych na ich powierzchni. Jakie informacje możemy znaleźć w tzw. indeksie? I jak czytać oznaczenia dotyczące nośności felg? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Oznaczenia felg – co warto wiedzieć?

Oznaczenie felg, a więc informacje o ich budowie i zastosowaniu, możemy znaleźć na powierzchni obręczy. Jakie dane są tam zapisane? 

Oto kilka najważniejszych detali, które możemy odczytać:

  • szerokość felgi (podawana w calach), która jest ważna, by właściwie dobrać szerokość opony,
  • profil kołnierza felgi, której odpowiada litera umieszczona w oznaczeniu felgi bezpośrednio po szerokości obręczy; profil kołnierza oznacza rodzaj budowy kołnierza i decyduje o jej przeznaczeniu,
  • średnica felgi (podawana w calach), 
  • profil przekroju felgi, czyli parametr określający kontury powierzchni na której montuje się oponę; ma duże znaczenie przy określaniu liczby i ukształtowania tzw. garbów, które z kolei mają wpływ na sztywność i wytrzymałość obręczy,
  • odsadzenie (podawane w milimetrach), czyli odległość pomiędzy dowolnym punktem na płaszczyźnie montażowej, która przylega bezpośrednio do piasty, a płaszczyzną symetrii przebiegającą przez środek szerokości felgi. 

Jak odczytać oznaczenie dotyczące nośności felgi?

Powstaje jednak pytanie: jak odczytać informację dotyczącą nośności felgi? Na początek warto zastanowić się, czym w ogóle jest nośność. Najprościej mówiąc jest to wytrzymałość, zdolność do unoszenia ciężarów, ale także maksymalne dopuszczalne obciążenie, obciążalność i udźwig. W odniesieniu do felg nośność jest więc maksymalnym obciążeniem, jakie mogą wytrzymać te elementy. 

Gdzie możemy znaleźć dane na temat nośności felg? Informację tą znajdziemy obok terminu "Max load" (nie jest ona podana w tzw. indeksie). Nośność określana jest w kilogramach. Co ważne, należy pamiętać, że minimalna nośność jednej felgi nie może być niższa niż połowa wartości nacisku cięższej osi pojazdu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl